…így is jellemezhetnénk Czinki Ferenc székesfehérvári író, kritikus első könyvének turnéját, amelynek kedd (május 5.) este az újvidéki Művészklub volt az állomása. Az esemény nyitányaként Schoblocker Barbara és Jancsó Gábor, a Magyarország-szerte ismert Blahalouisiana zenekar tagjai alapozták meg a hangulatot. A ráhangolódást követően Barlog Károly faggatta a szerzőt az Egy kocsma város című zsebbibliáról.
Czinki a rászabott, kocsmától kocsmáig megtett gyalogút időkerete alatt számos kulisszatitkot megosztott a közönséggel. Elmondása szerint a kocsmát fedősztoriként kell értelmeznünk, látnunk kell a mögötte húzódó életeket, hiszen a kisközösségi ivók képesek egy egész város történetét magukba foglalni. Gyűjtései során törekedett arra, hogy egy letűnt korszak, az egykori szocializmus világának mementóiként ragadja meg a poharazókat. A könyvben szereplő kocsmák Székesfehérvár térképszéli, külvárosi pontjain találhatók. Egykor mind egy mára már bezárt, tönkrement gyárhoz tartoztak, de a nagy tervgazdasági lufi kipukkadása után funkciójukat vesztették, a közönségük azonban megmaradt. Embereket, élethelyzeteket, történéseket sűrítenek magukba, múltat és jelent néhány négyzetméteren.
Bár a kocsmafüzet lapjai a szerző szülővárosának ivóit kívánja közelebb hozni az olvasókhoz, szerinte bárki magára ismerhet a történetekben. A valóság és a fikció között egyensúlyozva olyan tipikus kocsmai szituációkat és élethelyzeteket tár elénk, amelyekben könnyen a saját tapasztalatainkat véljük felfedezni.
Oláh Gergely Máté és Arany Gold Zoltán teljes oldalakat betöltő, fekete-fehér fotói és a söralátétből készült borító még különlegesebbé teszi ezt a „könyvtárgyat”, melynek minden egyes darabja egy könyvkötő munkáját dicséri.
Arra a kérdésre, hogy mennyire befogadható az irodalmi laikusok számára ez a tárcákból álló anyag, a szerző két humoros történettel válaszolt. Az egyik sztori egy nyomdában dolgozó, kocsmakedvelő személyről szólt, aki kilopta a belíveket, de mivel borítót nem tudott a könyvhöz szerezni, ezért egy Black & Decker fúrógép használati utasításával helyettesítette azt. A másik egy pincérlány esetét mesélte el, aki élete során négy könyvet olvasott el: A két Lottit, a Szent Péter esernyőjét, A szürke ötven árnyalatát és az Egy kocsma várost. A mesékből kiderült, hogy a bölcs iróniával fűszerezett, könnyen érthető elbeszélésmód igencsak meghozza a kedvet az olvasáshoz, és széles érdeklődést vált ki.
Az est összefoglaló gondolata, amely a Művészklubban összegyűlt közönség tetszését természetesen azonnal elnyerte, hogy olvasóként, kocsmába járóként, pultosként, mindenféle típusként annyi a feladatunk, hogy szépen igyunk!
A második felvonásban a szerző felolvasása és a Blahalouisiana akusztikus játéka következett, így zene és irodalom harmonikus váltakozásával zárult a kocsmai könyvbemutató.
Fotók: Oláh Gergely Máté

Csehák Mirella

Legutóbbi írásai: Csehák Mirella (összes)
- Az új régi Művészklub - 2015-10-16
- A Cseh Tamás Program Moszkvába repíti Sóti Juli legújabb együttesét - 2015-09-27
- Hogyan lesz a söralátétből könyvborító? - 2015-05-07
- A mai gólyák már inkább diszkóra ropják - 2014-12-02
- Világháborús roncsokhoz merültek le zentai búvárok - 2014-10-23