Ismeritek, ugye, a magyar népmesét a királyról, a három leányáról és a sóról? A lényege röviden: az öreg uralkodó megkérdezte a királykisasszonyokat, mennyire szeretik őt. A legkisebb leánya válaszától – „én atyám, úgy szeretlek, mint az emberek a sót” – éktelen haragra gerjedt, és elüldözte a királykisasszonyt. Később, amikor az öreg király elé az összes étel só nélkül került, megint csak elfogta a düh – ekkor értette meg a leánya válaszát. A sóval valahogy napjainkban is így állunk, óriási szükségünk van rá, ennek mégsem vagyunk tudatában – véli Kovács D. Eugénia, a Women Secret Szépségcentrum tulajdonosnője.
– A testünknek szüksége van sóra, hiszen, ha nem vinnénk be, tulajdonképpen gondolkodni sem tudnánk, hiszen ez az összekötő kapocs az idegpályák között. Mindegyik szervünk tartalmazza, áldott állapotban az anyaméhben lévő magzatvíz 1 százalékos sóoldat, és még sorolhatnám. Ezért is rendkívül fontos, hogy ügyeljünk szervezetünk sóháztartására.
Eugéniával a Szépségcentrum sószobájában beszélgetünk, ahol egy kicsit hűvös van, ezért a somokozó melletti kályha elé kuporodunk. A helyiség egyik részében kényelmes karosszékek várják a vendégeket – itt relaxálnak ideális esetben a felnőttek –, a másik felében pedig a gyerekek számára kialakított játszó rész található. Eugénia négy évvel ezelőtt bővítette ki a szépségápolási komplexumot a 12 tonna parajdi sóból épült teremmel.
– Egy nyugodt helyet szerettem volna létrehozni. A só egyenesen a híres parajdi sóbányából érkezett, az ebből készült sótéglákkal borítottuk be az egész helyiséget, a somokozót pedig sóőrleménnyel töltöttük fel. Ezt a a gyerekek kedvükre szitálhatják és ezáltal belélegezhetik.
Már egy ideje nagy divatja van a himalájai sónak. Ti miért a parajdit használjátok?
– Egyrészt azért, mert ez a miénk, kulturálisabban közelebb áll hozzánk a székelyföldi Parajd, hiszen itt, a Kárpát-medencében található, ez a leülepedett tenger sója. Másrészt jobb a kipárolgása, mint a himalájainak, porózus, szemcsés felületének köszönhetően.TENGERI ÉLMÉNY
Kiknek ajánlod a sószobát?
– Mi Vajdaságban nagyon poros környezetben élünk, a légutakban folyamatosan lerakódik valami, ezért a sóterápia azoknak is megoldást nyújt, akik minden nap kimennek és lesöprik az utcát. Gondolj csak bele, itt, ha kint hagyod a kocsit, másnap már írni lehet rá, egy tengermelléki városban viszont három hét múlva sem lesz rajta egy szem por sem. A belélegzett só jótékonyan hat az agyra, így a sószobában tett látogatás után azok is nyugodtabban fognak aludni, akiknek egyébként semmilyen panaszuk nincs.
Mi a helyzet azokkal, akik gyógyulni jönnek ide?
– A só tisztítja a légutakat, megszünteti a gyulladást a tüdőben, a mandulában, a felső garatban. Itt nem csak egyalkalmas gyógymódról van szó, a belélegzett só megtapad a nyálkahártyán, fertőtlenít, és benn marad a szervezetben. Feloldja az irritáló gócokat, így a dohányosoknak és az asztmásoknak különösen ajánlott. Ezen kívül megszünteti a náthát, az arcüreggyulladást, szabályozza a vérnyomást, gyógyírt nyújt a horkolás és egyéb alvászavarok ellen, és még hosszan sorolhatnám.
Kiemelten fontos szerepe lehet a sószobának az allergiaszezonban. Sok szülő a gyerekek miatt kifejezetten ebben az időszakban utazik el a tengerre, erre azonban nem mindenkinek van lehetősége – ekkor jön képbe a sószoba. A különböző légúti allergiák, mint például a túlérzékenység a pollenre, a tollra vagy a pihére folyamatos gyulladást okoznak, amit a sószobában lévő gyógyító levegő hatásosan enyhít.
Milyen visszajelzések érkeznek a vendégektől?
– Ha volt is valakinek negatív élménye a sószobával kapcsolatban, az hozzám nem jutott vissza, így mondhatom, hogy 100 százalékos sikersztori. A legédesebb történet főszereplője egy nagymama és féléves unokája, akiket bár a doktornő küldött hozzánk, a nagyszülőnek mégsem volt túl sok bizodalma bennünk. Két hét múlva az idős hölgy lelkesen mesélte nekünk, hogy a kisgyereknek teljesen elmúlt a bronchitise.
Adri (Beszédes Adrianna, Eugénia mellett a Szépségszalon másik állandó munkatársa – a szerk. megjegyz.) az előbb, amikor kávét csináltam neked, mondta, hogy mindenképp meséljem el az ő történetét is. Gyerekkora óta súlyos asztmában szenvedett, és amikor elkezdett itt dolgozni, gyakran beült a sószobába. Ennek hatására az első allergiaszezon után már nyoma se volt az asztmájának.
Egyébként érdekes, hogy négyévnyi nyitva tartás után az elmúlt három hónapban szaporodtak meg azok a vendégek, akik orvosi ajánlásra jöttek. Lehet, hogy tíz év múlva sorszámot kell majd húzni, de egyelőre elég lassú a felfutása a sószobának.
A vajdasági ember szkeptikusan áll az efféle alternatív gyógymódokhoz?
– Egyikünk sem rózsaszín buborékban nőtt fel, senkit sem úgy neveltek, hogy ő a világ közepe. Természetes, hogy érnek bennünket negatív ingerek, amelyeket nem biztos, hogy fel tudunk dolgozni. Köztudott, hogy rengeteg betegség lelki eredetű, és sok esetben alternatív módon is gyógyítható. Ilyenek a nőgyógyászati problémák is, például a miómának sok lelki oka lehet: az elfojtás vagy az önmegvalósítás hiánya. Igen, azt látom, hogy nálunk annak a gyógyszernek van értéke, amit az emberek a patikában vesznek meg. A só is jobban menne, ha tabletta formájában árulnák a gyógyszertárban…
GYEREKEK A SOMOKOZÓBAN
Túlnyomórészt családok járnak a „sóba”?
– Jelenleg igen. Ez általában úgy néz ki, hogy amíg az anyuka nálunk szépül, addig a gyerek itt játszik az apukával vagy a kísérővel. Fizetni a gyerekek után kell, a felnőtt ingyen látogatja a sószobát. Arra is nagyon ügyelünk, hogy bár elférnének, nem engedünk be egyszerre sok vendéget, mert az szerintem nem komfortos. Egyébként korábban jellemző volt, hogy barátnők csoportjai itt ültek össze egy kis traccspartira, de ez a réteg kiköltözött külföldre, úgyhogy most éppen formálódik a vendégkör.
Hány éves kortól lehet gyereket hozni a somokozóba?
– A hivatalos orvosi vélemény szerint féléves kortól engedélyezett, de én azt szeretem, ha legalább kétéves a kicsi. Parajdon a sóbarlangba se mehet le ennél fiatalabb gyerek, hiszen eddig az életkorig fejlődik a tüdő. Én a gyerekemet azért el szoktam hozni saját felelősségre.
Neked milyen személyes tapasztalataid vannak a sószobával kapcsolatban?
– Mielőtt megszületett volna a kisebbik lányom, az volt a tradíció a szalonban, hogy karácsony előtt egy hétig itt aludtunk a kolléganőkkel. Ennek hatására sokkal ellenállóbbak lettünk a betegségekkel szemben. A nagyobbik kislányom addig sohasem kapott el semmit, amíg óvodába nem kezdett járni. Az egyik alkalommal, amikor lázasan jött haza, fogtuk a paplant és a párnát, éjjel egykor kocsiba vágtuk magunkat és itt aludtunk a sóban – reggelig egyet sem köhintett. Most karácsonykor is eljöttünk a családdal, a gyerekek vidáman játszottak, ránéztem a páromra, és azt mondtam neki: ezt a sószobát már csak a gyerekeinkért és az ő egészségükért is érdemes volt megcsinálni.
Fotók: Kecskés Szanella
(X)
Olvasd el cikkünket, amelyben bemutatjuk a Women Secret Szépségcentrumot!

Press Szó

Legutóbbi írásai: Press Szó (összes)
- „Azt kergetem a zenében, amit az életben” - 2018-07-06
- Kell egy ház, mert megduplázódott a család - 2018-04-19
- RE:FORMATION – Nemzetközi Ifjúsági Filmpályázat - 2017-08-17
- Balkánízű, mentaleveles álomvilág - 2017-08-10
- A sors és a véletlen pont oda visz, ahol éppen lennünk kell - 2017-07-11