Press Szó

Híd Körösök a Móricz Zsigmond ösztöndíjasok között

A Petőfi Irodalmi Múzeum 2015-ös Móricz Zsigmond irodalmi ösztöndíjával azt a 13 pályakezdő fiatal írót támogatja, akik szépirodalmi, kritikai, szociográfiai vagy irodalomtörténeti munkájukhoz igényeltek támogatást és megfeleltek a kritériumoknak.

Móricz Zsigmond dolgozószobájában

A Budapesten élő, vajdasági származású Terék Anna és Barlog Károly is a nyertesek között van.

Barlog csókai születésű író, első önálló rövidpróza kötete, a Maxim 2012-ben jelent meg.

A Móricz Zsigmond irodalmi ösztöndíj nem pusztán anyagi támogatás, sokkal több annál. Elismerése annak, amit eddig csináltam, amit a hivatásomnak érzek. Egyúttal jelzésértékű. Azt jelzi, hogy a szöveg(együttes) – a készülő, támogatásra érdemesnek tartott kötet – jó (vagy jó is lehet) – nyilatkozta Barlog a díj kapcsán.

A leendő művéről annyit árult el, hogy a zenét és az irodalmat ötvözni, zene által inspirált prózát írni nem példa nélküli a magyar irodalomban. Éppen ezért az E/. Zenés vágymonológok nem tud és nem is kíván új műfajt teremteni. A kötet „másképp ragadja meg a zene és a szöveg viszonyát, más nézőpontból (elhibázott »szerelmi próbálkozások« felől) közelít ehhez a különleges kapcsolathoz. […] A készülő prózaanyag egy szélsőséges zenei ízlés mentén megszerkesztett soundtrack-gyűjtemény. […] Ezek az édeskeserű rövidprózák a mindenki által áhított egymásra találás elé görbe tükröt tartva az idealizált szerelmek fonákjaival szembesítik az olvasót” – írta Barlog a szinopszisában.

Terék Anna és Barlog Károly (fotó: www.hid.rs)

Terék Anna topolyai származású költő. Két önálló kötete jelent meg eddig, 2007-ben a Mosolyszakadás, 2011-ben pedig a Duna utca, amellyel ugyanebben az évben Sinkó-díjjal is jutalmazták (ezenfelül több szavaló is rangos díjakat vihetett haza a kötet verseinek köszönhetően). Műveit már színpadra is alkalmazták, a jelenleg is futó Vajdasági lakodalom című darabot Táborosi Margaréta rendezte meg tavaly a Szabadkai Népszínházban, Puskás Zoltán pedig 2013-ban az újvidéki Szerb Nemzeti Színházban vitte színre a Jelentkezzenek a legjobbak! című előadást.

Közös fotó Virág Gáborral a Fórum Könyvkiadó igazgatójával (fotó: www.hid.rs)

Anna a pályázat elnyerésével kapcsolatban az alábbiakat nyilatkozata:

Az ösztöndíjnak nagyon örülök, hiszen ez egyfajta megerősítés is. Jó érzés, hogy kitüntetett a bizottság a bizalmával, s hogy ily módon segítik a tevékenységemet. Mivel a költészet nem olyan forma, amiben előre meghatározott lefolyású munkáról tudunk beszélni, így azt nem tudom előre megmondani, mikor lesz a verseimből kötet vagy, hogy mi lesz a címe. Viszont az nagyon jó érzés, hogy Károllyal egyszerre kaptuk meg az ösztöndíjat, mert mindketten a Híd Kör tagjai vagyunk.

A Híd Körösök a JAK-táborban (fotó: Szőcs Petra)

További díjazottak: Czinki Ferenc, Demeter Zsuzsánna, Dobás Kata, Farkas Balázs, Haraszti Ágnes, Kassai Zsigmond, Lapis József, Pál Sándor Attila, Potozky László, Turi Márton, Zelei Dávid.